Kara Listedekiler için Sicil Affı Geliyor

Yükselen döviz kuru ve faizler sebebiyle esnaf ve girişimcilerin zor günler geçirdiği bir gerçek. Güzel haberler şu: Kara listedekiler için sicil affı 2017 yılı için geçerli olacak ve yeni gelecek torba yasa tasarısıyla artık Meclis gündeminde yer alacak. Yaklaşık 11.5 milyon kişi ve 2.3 milyon şirket için kara listeden çıkmak ve kredi sicilini temizlemek mümkün olabilecek. Sicil affından yararlanmak için yapılması gereken tek şey 6 ay içinde mevcut borçları ödemek veya yeniden yapılandırmak olacaktır. Kara liste nedir ve kara listedekiler için sicil affı ayrıntıları aşağıda sizler için derledik.

Sicil affı gelen Kara liste kavramı nedir?

Kişi ya da kuruluşların kullandıkları kredili ürünlerini zamanında geri ödememesinden kaynaklanan not kırıklığı olarak tanımlayabiliriz. Bankaların referans aldığı kredi notu kavramıyla birebir ilişkilidir. Yani kara listedeyseniz kredi notunuz oldukça düşüktür, ama kara listede değilseniz kredi notunuz yüksektir anlamı da taşımaz.

Bu sicil sıfırlama işleminden dolayı kişiler ve iştirakler herhangi bir hukuki ceza ile karşı karşıya gelmeyecek. Ayrıntılı bir şekilde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı verilerine göre rakamlarla bilgi vermek gerekirse:

* 12 Aralık 2016 tarih itibariyle 566 bin 116 kişi ödenmemiş çekleri nedeniyle,
* 31 ekim 2016 tarih itibariyle kredi kartı borcundan dolayı yasal takipte olan yaklaşık 2 milyon 233 bin kişi,
* 31 Ekim 2016 itibariyle tüketici kredileri ve benzeri diğer bireysel kredi borçlarından dolayı mağduriyet yaşayan 1 milyon 729 bin kişi
* 31 Ekim 2016 itibariyle ticari kredilerden dolayı yasal takipte olan 533 bin 739 Şahıs şirketi ve 99 bin 928 sermaye şirketi

bu kapsamda değerlendirilecek ve kredi sicil affından yararlanacak.

Buna ilaveten borcunu ödemiş olduğu halde bankalarca kara listede  yer alanlar da bu yasadan yararlanacak. Önümüzdeki günlerde geçmesi planlanan bu yasayla birlikte darboğazda olan tüketiciler  ve şirket sahipleri için de yeni bir başlangıç fırsatı doğmuş olacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir