ilk Defa Kredi Çekeceğim Ne Yapmalıyım Sorusuna 8 Öneri

Acil bir ihtiyacınız var ve finansal destek almak için ilk defa bankalara ihtiyaç kredisi için başvurmaya karar verdiniz. Peki ilk kez kredi kullananlar nelere dikkat etmeli, ilk defa kredi çekeceğim ne yapmalıyım gibi sorulara cevap arıyorsanız yazımızın devamını okumanız yerinde olacaktır.

1- Ne tür bir ihtiyacınız var?

Bankalara tüketici kredisi almak için gittiğinizde ne tür bir ihtiyacınız olduğuna karar vermelisiniz. Genel bir ihtiyaç mı, işletmeniz için mi, tatil kredisi veya evlilik kredisi gibi özel ihtiyaçlar için mi kredi alacağınızı öncelikle belirleyin.

Çünkü bankalar çeşidine göre kredileri kampanyalı olarak potansiyel müşterilerine sunar, buna göre fırsatlar ve avantajlar elde edebilirsiniz.

2- Alternatiflere Bakın!

Bir bankanın kampanyası sizin ihtiyaçlarınıza tam cevap veriyor olabilir. Fakat ödeme koşulları ve faiz oranları daha uygun diğer bankalar da olabileceğini asla unutmayın. Bankacılık sektöründe ki yüksek rekabetten ötürü alternatif bir banka mutlaka olacaktır. En güncel banka kredi kampanyalarını araştırmadan kredi çekmeye çalışmak ilk defa kredi çekeceğim diyenler için sık yapılan hatalardandır.

3- Bütçenizin Kriterlerine Göre Hareket Edin!

Aylık geliriniz veya toplu bir şekilde 3 ayda bir nakit geliri olanlar farklı bir şekilde davranmalıdır. Sizin için önemli olan toplam kredi tutarı mı, yoksa aylık düşük vade tutarı mı gibi sorulara bütçenize paralel bir şekilde cevap vererek kredi hesaplamanızı iyi yapın. İlk ayları ödemesiz veya artan ödemeli kredi seçeneklerinden de gelirinize paralel olarak böylece faydalanabilirsiniz.

Kredi Hesaplaması Dikkatli Yapılmalı

4- Kredi Sözleşmesi Dikkatli Okunmalı

Bankalar kredi başvurusu sırasında size kredi sözleşmesi imzalatırlar. Sayfalarca tutan bu sözleşme maddelerini her ne kadar okumak zor olsa da hızlıca göz gezdirmelisiniz. Zira isteğiniz dışında bir madde ile karşılaşma ihtimaliniz var ve bunu yetkiliye hemen bildirerek ayrıntıları öğrenmeniz yerinde olacaktır.

5- Kredi Notunuzu Öğrenin

İlk defa kredi alacak banka tüketicileri öncelikle kredi notunu öğrenmelidir. Kredi notunun sıfır olması veya düşük olması kredi başvurunuza olumsuz geri dönüş olabileceği anlamına gelir. Başvuru yapmadan önce kredi notunu öğrenmeniz ileride yapacağınız başvurularda mağdur olmamanız için yerinde olacaktır. Zira yüksek kredi notu demek piyasada yüksek itibar demektir.

6- Diğer Borçlarınızı Zamanında Yapın

ilk defa kredi başvurusu yapmadan önce piyasada ki kredi kartı borçlarınızın veya varsa diğer çek-senet gibi borçlarınızın olmadığından, en azından zamanında ödendiğinden emin olmalısınız. Bu tür borçlar hem kredi notunuza etki eder, hem de bankalar mevcut borcu olanlara kredi vermek istemezler.

7- Ekonomik Verileri iyi Takip Edin

Sektörün faiz oranlarını ve diğer finans bileşenleri ile parametrelerini iyi takip etmelisiniz. Zira bu gibi durumlar kredi çekmeden önce değişik fırsatlar yaratabilmekte, ve daha uygun faizli bir banka kredisi bulma ihtimalini arttırmaktadır.

8- Yapılandırma Fırsatlarını Kaçırmayın

Örneğin uzun vadede bir konut kredisi kullandınız. Faizlerin düştüğü bir ekonomik ortamda banka kredisi faiz oranları da düşmektedir. Mevcut banka borcunuzu konut kredisi yapılandırma ile daha aşağı çekmeniz mümkün olabilmektedir. Bu durumda ise çıkabilecek ek masrafları da iyi hesaplamalı ve ayrıntılara çok önem vermeniz gerektiğini de hatırlatmalıyız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir