ikinci El Taşıt Kredisi Nasıl Alınır? | Finansal Bilgiler

Özel bir birikimi olmayan ama yine de araç sahibi olmak isteyenler finansman desteği bulmak için genel olarak bankaları tercih etmekte. Taşıt kredileri genel olarak 0 araç kredisi ve 2.el taşıt kredisi olmak üzere 2 kategoride verilmekte. Bu yazımızda 2.el araç sahibi olmak isteyenlerin sıkça sorduğu ikinci el taşıt kredisi nasıl alınır sorusuna ayrıntılı cevap vereceğiz.

ikinci El Taşıt Kredisi Nedir?

Önceki yazılarımızda araç kredisinin nasıl alınacağı ile alakalı olarak taşıt kredisi nasıl alınır sorusunu cevaplamıştık.

Sıfır araç kredisine göre ikinci el taşıt kredisi başvurularında süreç uzayabilmektedir. Çünkü alınmak istenen aracın yaşı, kasko değeri gibi değerlerin belirlenmesi zaman alabilmektedir. Bu yüzden 0 araç kredisi almak daha kolay ve tercih edilen taşıt kredisi türüdür.

Aynı zamanda taşıt kredisi faiz oranları değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle ikinci el taşıt kredisi başvurusu sırasında bankalardan ayrıntılı bilgi almanızda fayda var. Kasko değerinde kredi verildiğini de bir kez daha hatırlatmak isteriz.

İkinci el taşıt kredilerinde istenen aracın yaşı da bankalar tarafından dikkate alınan bir husustur. Bankadan bankaya değişmekle birlikte genel olarak bankalar 8 yaşından büyük araçlar için taşıt kredisi vermeye yanaşmaz. Kısaca bankadan ikinci el taşıt kredisi almak için araç yaşının sekiz yıldan büyük olmamasına özen göstermelisiniz.

Ayrıca taşıt kredilerinde dikkatli olunması gereken durumları taşıt kredisi başvurusu sırasında nelere dikkat edilmeli başlıklı yazıda detaylı bir şekilde anlatmıştık.

Araç Kredisi Hesaplaması Nasıl Yapılmaktadır?

İstediğiniz ikinci el aracı almak için aracın değerinin tamamına taşıt kredisi verilmez. Bankalar belirli hesaplamalar dahilinde taşıt kredisi desteği sunmaktadır. Taşıt kredisi hesaplama detayları aşağıdaki gibidir.

  • Sıfır araç kredisi hesaplanırken aracın fatura değeri 50.000 TL’ye kadar ise yüzde 70 oranında taşıt kredisi verilir.
  • Fatura değeri 50 Bin TL’den büyük araçlar için ise 50.000 TL’ye kadar yüzde 70, kalan tutar için ise yüzde 50 oranında kredi imkanı sunulmaktadır.

İkinci el araçlar için de aynı kredi hesaplaması yapılır ama farklı olarak 2. el aracın kasko değeri üzerinden hesaplama yapılmaktadır. 

Özetlemek gerekirse istediğiniz araç için mutlaka elinizde bir peşinat miktarı bulunmaktadır. Hem 0 araç, hem de 2. el taşıtlar için bankalar aracın tamamı için finans desteği sunmamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir