Kredi Kartı Borcundan Dolayı idari Takip Var Ne Yapmalıyım

Gerek ihtiyaç kredisi yüzünden gerek kredi kartı yüzünden idari takip aşamasında olan tüketici sayısı ülkemizde azımsanmayacak kadar fazla. Bu yazımızda kredi kartı yüzünden idari takip varsa ve idari takipte olanlar için yardımcı olabilecek birkaç çözüm sunacağız.

Kredi borcumu ödeyemiyorum ne yapmalıyım başlıklı yazımızda da belirttiğimiz gibi kredi kartı borcundan dolayı idari takip aşaması başlar. Hemen sonrasında ise yasal takip süreci izler. Zaman ve para kaybı olan bu süreçlerden açıkçası bankalar da pek memnun olmamakta. Zira idari takipten sonra mal varlığına el koyma, ki icra olarak tabir ettiğimiz durum, banka için hiçte kârlı bir sonuç değildir.

Kredi kartı mevcut borcunuzun en azından ödenmesi gereken asgari tutarı mutlaka ödemeye çalışmak gerekir. Bankalar 90 gün boyunca ödenmeyen borçların üzerine ciddi bir şekilde eğilirler ve bir nevi çaresizlikten dolayı da hukuki süreç başlatma konusunda çekince yaşamazlar.

  • Ekstrenizin asgari tutarını ödeme ilk etapta geçici de olsa bir çözümdür.

Eğer idari takip aşamasındaysanız bankanın çağrılarına ve iletişim yollarına kapalı kalmamanız yerinde olacaktır. Çünkü banka borcunu bir şekilde tahsil etmek ve bunun için sizden güvence ister. Bu güveni bankaya vermekten çekinmemeniz gerekir. İdari takip sürecinden sonra başlayacak olan yasal takip aşamasına geçilmesi demek hem mahkeme ile hukuki masrafların size yüklenmesi hem de icra tehlikesi ile mal varlığınıza el konabilecek olması demek.

  • idari takip varsa uzun vadeli kredi kartı borcu yapılandırmasına gitmek ise diğer bir çözümdür.

Açıkçası borcunuza faiz masrafı fazlasıyla eklenecek ve bütçenizi zorlayacak olsa da bu borcu kapatmak öncelikli amacınız olmalıdır. Tabii idari takip aşamasındaysanız.

Borcunuzdan dolayı bankaların veritabanında kara listeye alınacak olduğunuz gerçeğini de unutmamanız ve kredi kartı harcamalarını borçlanmadan önce planlı bir şekilde yapmanız yerinde olacaktır.

Önceki yazılarımızdan yasal takip nedir makalemizde yasal ve idari takip ayrıntılarını öğrenebilirsiniz. Böylesi can sıkısı süreçlerde yapılması gereken ve ipuçlarını sizler için en güncel haliyle sıraladık. Öncelikle bu durumlarda panik yapmaktan kaçınarak bankalarla sağlıklı iletişim kurmayı denemeniz gerektiğini tekrar vurgulamalıyız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir