Herkes Konut Kredisi Alabilir mi? Bankalar Kime Konut Kredisini Kullandırır?

Son zamanlarda her aile ve birey için konut sahibi olmak son derece önemli bir hal aldı demek yanlış olmaz. Bunu gören bankalar da çeşitli konut kredisi kampanyaları düzenlemekte potansiyel müşterileri için. Ama akıllarda hep şu sorular vardır: Herkes konut kredisi alabilir mi, banka bana konut kredisi verir mi gibi sorulardır. Tüm çalışanlar ve belirli geliri olanlar için bu sorunun cevabı “mümkün” olmaktadır. Tabii bankalar da konut kredisi için birkaç şart aramaktadır, dilerseniz bu ayrıntılara değinelim.

Herkes Konut Kredisi Alabilir mi?

Bu soruya cevap verebilmek için bankaların nasıl bir değerlendirme yaptığına göz atmak gerekir. Öncelikle kredi alamıyorum ne yapmalıyım başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz. Genel olarak tüketicide aranan özellikler 3 adımdan oluşmaktadır.

1- En fazla yüzde 80 Peşinat

Bankalar konut kredisi başvurusu yapanlar da aradığı en temel özellik aylık gelirdir. Alınmak istenen evin genel olarak en fazla yüzde 80’ine kadar konut kredisi imkanı verilmektedir.

Bu şartlar altında en az yüzde 20’lik kısım müşteriden peşin olarak alınmaktadır. Bir tasarrufu olanlar bunu karşıladıkları takdirde bankalar sonrasında başvuru sahibinin gelir durumunu inceler.

2- Konut Kredisi için aylık gelir kriteri

Konu kredisi hesaplamaları sonucunda kredi aylık taksidi kişinin aylık geliriyle orantılı olarak karşılanabiliyorsa bir sonraki kontrol mekanizması işlemeye başlar.

3- Banka Kredi Notu Kredilerde Önemli Bir Unsurdur!

Son olarak tüketicinin kredi notu yüksek ve üstteki diğer kriterler de sağlanıyor ise bankalar konut kredisi başvurusunu olumlu olarak değerlendirecektir diyebiliriz.

Bu saydıklarımıza ilaveten konut kredisi almak için gerekli peşinata sahipsiniz yalnız aylık gelirinizle ilgili bir sorun çıkarsa kefalet yoluna da başvurabilirsiniz. Ailenizden birinin belgelenebilir gelirini ek gelir olarak bankaya sunabilirsiniz.

Almak istediğiniz ev banka tarafından ipotekli olarak size verilecektir. Konut kredisi taksitlerini sorunsuz olarak bitirdiğinizde bu ipotek kaldırılır ve artık bir ev sahibi olacağınız anlamına gelir. Yani vade sayısını kısa tutmanız belki bütçenizi zorlayacak olsa da yapacağınız tasarruflarla bu yükün altından kalkabilirsiniz.

Ayrıca kısa vadeli borçlanarak daha az faiz ve dolayısıyla borç yüküyle bir ev sahibi olabilirsiniz. En uygun konut kredisi kampanyalarını iyi takip etmeniz ayrıca lehinize olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir