Findeks Kredi Notu Neden Önemli | Kredi Notunun Önemi

Bankaların tüketici kredisi başvurularında bireyin veya firmanın gelir düzeyi ve tasarruflarından daha çok önem verdiği unsur kredi notudur. Çünkü bir bakıma kredili ürün kullanımında ki geçmiş karneyi temsil eder. Bankalar bu not sistemine bakarak kredili ürünün belirlenen zamanda ödenip ödenmeyeceği konusunda da bir değerlendirme yapma imkanı bulur. Bir Kredi Kayıt Bürosu (KKB) hizmeti olan Findeks kredi notu neden önemli sorusunu sizler için aşağıda ayrıntılı cevap vereceğiz.

Findeks Kredi Notu Önemi

Piyasa ekonomisinde bankaların üstlendiği rol vazgeçilmezdir demek abes olmaz. Diğer bir deyişle ticaret hacminde, ihracat ve ithalat kanallarının sağlıklı çalışmasında, ülke ekonomisinin büyümesinde bankaların kullandırdığı krediler de büyük rol oynamaktadır.

Bazı bankalar ve Kredi Kayıt Bürosu KKB tarafından oluşturulan bir sistemdir Findeks Kredi Notu. İşte bu Findeks sistemiyle bankalar piyasaya borç verirken referans alabileceği veri ihtiyacını karşılar. Findeks kredi notu neden önemli sorusuna cevabın aslında tüm ülke ekonomisini ilgilendirdiğini de bu bakımdan anlayabiliriz.

findek kredi notu neden önemlidirKredi başvurusu yapmak isteyenler bakımından Kredi notu önemi

Findeks kredi notu elbette ki potansiyel kredili ürün adayları için son derece elzem bir yer teşkil etmektedir. 0 ile 1900 puan arasında değişen Findeks sistemi ile yüksek kredi notu demek arzu edilen ihtiyaç kredisi veya kredi kartı hizmetini alabilmek demektir.

1200 puan ve yukarı kredi notuna sahip olmak demek bir bakıma kredi notu yeterli kategorisine girmek demektir. Bankalar bu puanlama ile kredi borcunuzu zamanında ödeyebileceğiniz yorumunda bulunur. Eğer kredi notunuz düşükse de sizden kefil veya ipotek gibi opsiyonlar istenecek ve bu da sizi kredi çekerken zorlayacaktır.

Her kredi başvurunuzda ret cevabı almanız sizin için olumsuz bir durum oluşturacaktır. Yani her başarısızlıkla sonuçlanan kredi kartı veya bireysel kredi başvurunuz sizin kredi notunuzu düşürecektir.

Kredi hesaplamalarını bütçenize uygun planladığınız gibi kredi notunu da öncesinde öğrenmeniz lehinize bir durum oluşturacaktır. Kredi notunuzun yüksek olması veya kredi sicili durumunun olumsuz etkilenmemesi sizin itibarınız için de ticaret hayatında önem arz ettiğini hatırlatmak gerekir.

Findeks kredi notum sıfır ne yapmalıyım başlıklı makalemizle de kredi notunun sıfır olması halinde yapılabilecek finansal işlemlerin teknik ayrıntılarına yer verilmiştir. Görüş ve sorunlarınızı aşağıda ki formdan bize ulaştırabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir