Faizsiz Kredi Veren Katılım Bankaları

Bilindiği üzere katılım bankaları sektörde faizsiz bankacılık işlemleri ile yer edinmektedir. Buna yönelik olarak faizsiz kredi veren katılım bankaları birçok kişi tarafından talep görmektedir. Ülkemizde yer alan katılım bankalarına bakıldığında Albaraka Türk, Kuveyt Türk, Türkiye Finans, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım gibi bankalar yer almaktadır.

Özellikle Ortadoğu sermayesinin ülkemize akın etmesiyle bu bankaların sayısı giderek artmaktadır. Dolayısıyla banka sayısının artması ile birlikte faizsiz bankacılık ürünlerine olan ilgi de buna bağlı olarak artış göstermektedir.

Katılım bankaları faizsiz krediyi katkı payı olarak müşterilerine vermektedir. Faizsiz kredi olanağından yararlanabilmek için yapılması gereken en uygun oranları sağlayan katılım bankasını seçerek ilgili banka şubesine gidip faizsiz kredi başvurusunda bulunmaktır.

Katılım Bankaları Ve Faizsiz Kredi

Faizsiz kredi ilk duyulduğunda kulağa hoş gelse de bu krediden yararlanabilmek için bazı koşulların sağlanabiliyor olması gerekmektedir. Bu koşullar sağlandığı takdirde ilgili katılım bankası şubesine giderek başvuruda bulunması gerekmektedir.

Banka şubesinin yanı sıra bazı katılım bankaları faizsiz kredi için internet şubesi, mobil şube gibi yerlerden de başvuruları kabul etmektedir.

Faizsiz kredi veren katılım bankaları faiz oranı yerine kar ortaklığı alarak müşterilerin karşısına çıkmaktadır. Diğer bankalara kıyasla faizsiz bankacılık prensibi ile işlem yaptıklarından dolayı bu bankalarda farklı terimler kullanılmaktadır.

Katılım bankalarında gerçekleşen işlemler ekonomik olarak dini şartlara uygun olarak yapılmaktadır. Bundan dolayı ülkemizde kredi müşterileri faizsiz krediye karşı daha fazla talep göstermektedir.

Katılım Bankalarından Faizsiz Kredi Olanağı

Katılım bankaları islami şartlara uygun olarak işlem yaptıklarından dolayı bu bankalarda faizli işlem yapılmamaktadır. Katılım bankalarının sunduğu faizsiz finansman olanağından yararlanmadan önce bankaların internet sitelerinde sunduğu hesaplama araçlarından yararlanılması tavsiye edilmektedir.

Diğer bir deyişle Albaraka Türk, Kuveyt Türk, Türkiye Finans, Ziraat Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası gibi TKBB tarafından onaylı bankaları incelemeniz yerinde olacaktır. Bu sayede ihtiyaç duyulan tutar ilgili bölüme yazılarak hesapla denildiğinde ne kadar maliyete mal olacağı ortaya çıkmaktadır.

Katılım bankalarında diğer bankalara kıyasla murabaha, mudarebe ve müşareke olmak üzere üç çeşit işlem yapılmaktadır. Bu işlemlerin her biri farklı özelliklere sahiptir. Kredi veren bankalar kategorimizi diğer bankalar ve ayrıntılar için de inceleyebilirsiniz.

Genel olarak katılım bankasının işleyişine bakıldığında burada kredi alınmak istediğinde parayı değil malın kendisini müşteri almaktadır. Bu işlem esnasında faizsiz kredi işlemine vade farkı da uygulanmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir