Emekliler Kredi Borcunu Ödemezse Ne Olur ?

Her kredi tüketicisi için zor zamanlar kredi borcunu geri ödeyemediği zaman başlar. Kötü bir bütçe planlaması ve hesapta olmayan zorunlu harcamalar emekliler için bile olabilir ve ister ihtiyaç, ister diğer kredili ürünlerden kullanmış olsun kredi borcunu ödeyemeyen emekliler de hukuki yaptırımlardan nasibini alabilir. Aşağıda detaylı olarak emekliler kredi borcunu ödemezse ne olur sorusuna cevap vermeye çalıştık.

Emekli maaşı bankalar için iyi bir garantör olduğundan dolayı emekliler kolay kredi sahibi olabilir genel itibariyle. Yalnız ödeme koşullarını yerine getirememek üstelik diğer ülke ortalamalarına göre bu kadar düşükken de gayet olasıdır. Bu durumda her kredi mükellefi gibi emekliler de  idari takip aşamasına gelebilir. Böylesi bir kapsamda siz emekliler için borcunuz için belirli bir miktar yatırmanız rica edilebilir ve hatta bu konuda ısrarcı olunur.

Emekliler kredi borcunu ödemezse yasal takip süreci başlayabilir

Bu durumda kaldığınızda mevcut aldığınız ilk maaşınızın büyük bölümünü bu istenilen kredi borcu tutarını kapatmak için teminat göstermeniz ve hatta yatırmanız yerinde olacaktır.

Tabii bu aşamadan sonra bankaların kara listesine girmiş olmanız kuvvetle muhtemeldir. Bütün bu olan bitene rağmen hala istenileni yapmazsanız yasal takip aşamasına gelecek olmanız ise kesindir. Yasal takip sürecinden sonra dosyanız bankadan anlaşmalı olduğu ilgili hukuk şirketine geçer ve borcunuz daha da artar. Tabii borcunuzun tamamını ödemenizi istemeleri de doğal olacaktır.

Emekliler kredi borcunu ödemezse haciz ihtimali hayli düşüktür lakin maaşınızdan belirli bir oranda kesinti yapılması kaçınılmaz olandır. Son gelen düzenlemelerle emeklilerin maaşına haciz konulması büyük oranda engellenmiştir. Ama bankaların borcun tahsili için de her türlü yola başvurabileceğini de hatırlatmak gerekir.

Bu konuyla alakalı olarak Banka Kredi borcundan dolayı haciz işlemleri başlıklı yazımızda ilgili ayrıntıları, yasalar çerçevesinde ne tür haciz işlemleri uygulanabileceğini de öğrenmeniz mümkündür.

Şunu asla unutmayın! Eğer kredi notunuz yerinde ve emekli iseniz dilediğiniz finans kredi desteğine ulaşmanız dediğimiz gibi kolay olacaktır. Ama planlı ve düzenli bir şekilde ödeyebileceğiniz uygun kredi imkanı sunan bankalarla anlaşmanız gerekmektedir. Hatta mümkünse emekli maaşını aldığınız banka olması tavsiye edilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir