Eksper Nedir? Konut Kredisi Ekspertiz Ücreti Ne Kadardır?

Genellikle konut ve taşıt kredilerinde (otoeksper kavramı) karşımıza çıkan ve genelde pek bilinmeyen eksper nedir sorusunu cevaplayarak yazımıza başlayalım. Konut kredilerinde almak istenilen evin değerini bankaların referans aldığı uzman kişi ve kuruluşlara eksper denir. Diğer bir deyişle eksper uzmanı olan kişilere ekspertiz adı verilir ve evin değerini belirleyen ve bankalara rapor eden, bu değer karşılığında da (en fazla yüzde 80 oranında) tüketiciye konut kredisi tahsis edilmesini sağlayan ekonomik aracı kurum veya kuruluşlardır.

Konut Ekspertiz Süreci Detayları

Almak istediğiniz bir konut var ve seçtiğiniz bir bankaya gerekli evraklarla konut kredisi başvurusunda bulundunuz. Banka inceleme işlemiyle birlikte size kredi verebileceğine karar verdikten sonra bu kredi tutarını belirlemek için anlaşmalı olduğu bir ekspertiz görevlendirir. İşte bu noktada ekspertiz süreci başlamış olur.

Banka tarafından görevlendirilen bu uzmanlar mutlaka konut veya gayrimenkul değerleme uzmanı olduğunu gösteren bir lisansa sahip olmalıdır.

Evin Değeri Hangi Kıstaslara Göre Belirlenir?

Birkaç nokta eksper (yani uzman) tarafından değerlendirmeye alınır. Bunları şöyle sıralayabiliriz

  • Konutun konumu
  • Konutun yaşı ve metrekaresi (varsa kaç balkon olduğu)
  • Konutun tamamlanma oranı
  • Konutun inşaat maliyeti (müteahhit aracılığıyla tutulan muhasebe defteri kayıtlarından)
  • Evin çevresinde yer alan diğer ev ve konutların değeri, kamu alanlarına uzaklığı yakınlığı gibi ayrıntılı incelemeler

Bu ayrıntılı puanlama ve işlemden sonra önce tapu dairesine giden uzman kişi, konut üzerinde ipotek, şerh veya irtifak olup olmadığına bakar. Sonrasında konutun bulunduğu belediyeye giderek konutun projesi ile ruhsat bilgilerini kontrol eder, kopyasını alır ve tüm bu bilgileri dosyalayarak bankaya rapor halinde sunar.

Kredi başvuru süreci devam ederken banka bu raporla konut kredisi tutarını belirler. Bu tutar ekspertiz raporuyla belirlenen değerin yüzde 80’i kadardır, ki bankanın inisiyatifindedir bu oranı aşağı çekmek, ve geri kalan miktarı müşterisinden talep edip konutun satışını ve ipotek işlemlerini başlatır. Dikkat etmeniz gereken nokta ise bir evin veya gayrimenkulün banka kredisine açık olup olmadığıdır.

Bankaların Ekspertiz Ücreti Ne Kadar?

Eksper nedir ve konut ekspertiz raporu detaylarını sizin için cevapladık. Peki bankalarca belirlenen konut ekspertiz ücreti miktarı nedir? Evin değerine göre ve bankadan bankaya değişen oranlar mevcut olsa da genellikle ekspertiz ücretleri 300 ile 1000 TL arasında bir dilimde yer almaktadır.

Ayrıca asgari ücretli konut kredisi alabilir mi başlıklı yazımızla çalışanlar için detayları değerlendirdik.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir