Ek Hesap Nedir, Ek Hesabın Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Avans hesap dediğimiz, bankalarca mevduat müşterilerine sağlanan hizmetlerden en sık kullanılanlardan biri de ek hesaptır. Ek hesap nedir sorusuna öncelikle cevap verelim. Bankalar müşterilerinin vadesiz hesaplarına ilave olarak ihtiyaç duyduklarında kullanabilecekleri avans hesap tanımlamalarına ek hesap denmektedir.

Ek hesaba bankalar tarafından çeşitli adlarla da kampanyalarında kullanılırlar. Avans hesap, kredili mevduat hesabı, nakit avans gibi. Genellikle de eksi bakiye olarak adlandırılır ve ek hesabı kullandığınız zaman bankaya borçlanmış olursunuz. Bu miktarlar genelde fazla değildir ama belirli bir ek hesap faiz oranı da uygulandığını hatırlatmak gerekir.

Ek Hesap Limiti Neye Göre Belirlenir

Bankalar tarafından mevduat hesabının gelirine göre ek hesap limiti belirlenir. Maaşınızı aldığınız bankalar genelde maaş tutarına göre sizden izinsiz dahi olsa ek hesap tanımlaması adınıza yapabilirler. Eğer istemiyorsanız ek hesap kapatmak için bankanızın ilgili müşteri temsilcisine başvurabilir ve kolayca kapatabilirsiniz.

Ek hesapların faiz hesaplaması yapmak günlük olduğu için biraz zor olabilmektedir. Örneklemek gerekirse 100 TL avans hesaptan kullandığınız zaman ertesi gün bu borç 100 TL’den fazla olmaktadır ve gün gün yükseleceğini bilmenizde fayda var. Bankalarda genel olarak uygulanan ek hesap faiz oranları aylık %2,2 ile 2,8 arasında değişiklik gösterir.

Ek Hesabın Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Hesabınıza tanımlanan avans hesabınızdan para çekmeniz bir anlamda bankadan ihtiyaç kredisi kullanmak demektir. Eğer zamanında borcunuzu ödemezseniz, yani aylık olarak size borç bildirimi yapılırsa kredi notu bundan olumsuz etkilenebilmektedir.

Aslında kredi notunu yükseltmek için nakit avans hesabınızı da kullanabilirsiniz. Çekilen miktarı küçük bir farkla tekrar yerine koyarsanız zamanla kredi notunuz yükselecektir. Yani aksi durumda kredi notunuz bundan olumsuz etkilenir ki, bu konuda dikkatli olmanız yerinde olacaktır.

Ek hesaptan kredi borcunuzu ödeyebilirsiniz, kredi kartı borcunuzu da ödeyebilirsiniz. Ama bu borcu borçla kapatmak gibi bir eylem olacak olsa da size zaman kazandırması bakımından da doğru olabilmektedir. Önemli olan avans hesaptan borçlandığınız miktarı zamanında ödemektir.

Eğer borcunuzu 90 gün boyunca ödemezseniz aynı tüketici kredilerinde ve kredi kartlarında olduğu gibi yasal ve idari takip aşamasına gelmeniz söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle ek hesabı kullanmak istiyorsanız bütçenize paralel olarak daha makul limitlerde açtırmanız veya mevcut varsa ek hesabı kapatmanız uygun olacaktır.

Ayrıca Halkbank hizmetlerinden biri olan dost hesap hakkında detaylara Halkbank Dost Hesap başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz. Her türlü sorun, görüş ve önerinizi aşağıda ki yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir