Düşük Faizli Tarım Kredisi 2017 | Finans Haber

Devlet destekli teşvikler referandum öncesinde hız kazanırken tarım sektörü de unutulmadı. Geçtiğimiz hafta içinde yayımlanan bir genelgeyle Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince düşük faizli tarım kredisi ve tarım yatırım teşvik kredisi Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Dilerseniz bu teşvik ve tarım kredisi detaylarına yazımızın devamında ayrıntılarıyla açıklayalım.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın öncülüğünde tarım kredisi uygulama esasları tebliği Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla tarım sektörü için düşük faizli kredi imkanı yaratılmış oldu.

Düşük Faizli Tarım Kredisi Uygulaması Neleri Desteklemektedir?

Bu düzenleme tarımsal üretim yapan gerçek ve tüzel kişileri kapsamaktadır. İçerik olarak kooperatiflere ve Tarım işletmeleri genel müdürlüğüne düşük faizli tarım kredisi ve işletme kredisi usul ve esaslarının tanımı yapılmaktadır.

Bu tebliğ ile damızlık süt sığırı ve damızlık et üreticileri için kurulu veya kurulması planlanan işletmelere tarım kredisi verilmesi planlanmakta. Damızlık belgeli hayvan alımlarında veya barınakların tadilatı ile kurulması gibi amaçlar için de bu krediden üreticiler faydalanabilecekler.

Arıcılar için Düşük Faizli Kredi Başvurusu

Asgari 50 kovanlı arı üreticileri ihtiyaç duyduğu arıcılık faaliyetleri için de bu sayede kredi başvurusu yapabilecekler. Bu ihtiyaçlar arasında bal süzme makinesi. polen kurutma ve temizleme, polen kapanlı yeni kovan veya elektrikli çit sistemi uygulamalar yer almakta.

Kanatlı Hayvan Yetiştiricileri için de Geçerli

Ziraat Bankası aracılığıyla kullandırılacak bu tarım kredisinden kanatlı hayvan üreticileri de faydalanabilecek. Bunun için tarım kredisi ve düşük faizli yatırım ve işletme kredisi şartları şu şekildedir.

  • Etlik piliç yetiştiricileri için asgari miktar 10 Bin Adet
  • Yumurta tavuğu yetiştiren üreticiler de asgari miktar 7.500 adet
  • Kaz, ördek veya bıldırcın yetiştiricileri için 2.500 adet
  • Devekuşu yetişticiliğinde ise minimum 50 adet

ve üzeri işletmeler için düşük faizli tarım kredisi imkanı sunulacaktır.

Mevcut işletmeler ve tarım emekçilerinin en az bu düzeyde üretim yapma şartı aranacağı sonucu çıkmakta bu tebliğ ile. Ayrıca tarımsal mekanizasyon ve gerek görülen traktör ihtiyaçları için de kredi imkanı sunulacaktır.

Ziraat Bankası düşük faizli konut kredisi başlıklı yazımızdan Ziraat Bankası konut kredisi kampanyası detaylarını ve kredi başvurusu yollarını öğrenebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir