Dosya Masrafları Yıllık Kart Kesintileri

Yıllardan beri tüketicilerin korkulu rüyası olan kredi dosya masrafları ve kredi kartı yıllık kesintileri, tüketicilerin bankalardan soğumasını sağlıyor. Yeni bir eve geçtiniz akabinde konut kredisi aldınız. En az 3 ay taksit miktarı kadar dosya masrafı ödemek her tüketiciye zor gelmektedir.

Son zamanlarda bankalara tüketici mahkemeleri tarafından açılan davalarda yüksek başarı sağlanmıştır. Hatta tüketiciler bankalara tekrar dava açarak dosya masraflarını veya kart kesintilerini geri almışlardır.

Dosya Masrafları Yıllık Kart Kesintileri

Sadece güncel olmamakla birlikte geçmişte aldığımız taşıt kredisi dosya masrafını da bankadan talep etme şansları doğmuştur. Artık bazı bankaların dosya masrafsız veya kredi kartı aidatı ödemeden pazarlanan kampanyalar yaparak tüketiciyi tekrar bankaya bağlamaya çalışması da, bankaların zor durumda olduklarını gözler önüne seriyor.

Yıllar boyunca sömürülen insanlar medyanın da gücüyle artık bankalara karşı daha dik ve sağlam durabilmektedir. Geçen yıl ve bu yıl açılan davaların çoğunda başarı sağlanmakla birlikte, bankalar zararlarını faizlerin arasına katarak çıkarmaya çalışması da cabasıdır. Bankaların kredileri yapılandırması için tekrardan talep ettikleri dosya masraflarının, tüketici haklarında karşılığı olmadığı gibi suçtur.

Geçmişten günümüze kadar süren banka egemenliğini son zamanlarda açılan mahkemeler kazanılan davalar yumuşatsa da plansız harcamalar, bankaların yine dosya masrafından kaybettiği paraları başka bir nedenle finanse etmesini sağlıyor. Örneğin biriken borçlarımızdan dolayı ihtiyaç kredisi alırız ve yanlış planlamadan dolayı, faiz borçlarıyla yüz yüze kalınır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir