Çiftçilere Hibe Kredi Desteği Nasıl Alınır?

Ülkemizde tarım ve hayvancılık sektörlerinin geliştirilmesi için devlet tarafından birçok yatırım imkanı tanınmaktadır. Bu alan içerisine bakıldığı zaman finansal konuda devlet sektör içerisinde yer alan bireysel girişimcileri ve kurumları desteklemektedir. Bu makalemizde çiftçilere hibe kredi desteği nasıl alınır sorusuna cevap arayacağız.

Çiftçilere hibe kredi Türkiye’de birçok kişinin sene içerisinde yararlandığı bir sistemdir. Genel olarak bakıldığı zaman ödeme anlamında kolaylıklar sunduğu gibi sizlerin gelişmesine yönelikte ciddi meblağlar ve eğitimler vermektedir. Bu nedenle de çiftçilerin aklına gelen ilk seçeneklerden biri olmayı başarmıştır.

Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü

Çiftçiler için vazgeçilmez kurum olan Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bağlı bulunduğunuz illerde çiftçilere hibe kredi desteği sunabilmektedir. Bu alan içerisinde dikkat etmeniz gereken en önemli şey ise il müdürlükleridir. Nitekim ilçe müdürlüklerinde işlemler de yine il müdürlüklerine yönlendirilmektedir.

İl müdürlüklerine gittikten sonra sizlerden bazı evraklar talep edilmektedir. Hibe kredi başvurusu için bu evrakları ilettikten sonra yetkililer tarafından değerlendirileceksiniz.

Açık konuşmak gerekirse bankalara göre daha hızlı kredi sunmaktadır. Çünkü tamamen çiftçilere yönelik bir kurum olduğu için yapmış olduğunuz başvurular kısa bir süre de sonuçlanmaktadır. Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi ilçe müdürlükleri hiçbir şekilde işlem yapmamaktadır. Nüfusa kayıtlı olduğunuz il müdürlüklerine başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Ziraat Bankası’ndan Çiftçilere Hibe Kredi Desteği

Türkiye’de finansal anlamda birçok konuda yardımcı olan Ziraat Bankası çiftçilere hibe kredisi veren bankalar arasında da ön plana çıkmayı başarmıştır. Nitekim devlet tarafından desteklenen ve kuruluş amacı üretime katkı olan Ziraat Bankası çiftçilerin daha iyi bir alan oluşturması için de kendisini geliştirmiştir.

Ziraat Bankası ve devlet kurumları tarafından yapılan protokol sonucunda sizlerden bazı bilgiler talep edilmektedir. Evrakları bankaya iletirken resmi ve güncel olmasına daima özen göstermelisiniz.

Bunlar arasında ikametgah, TC kimlik fotokopisi, mal beyanı gibi belgeler bulunmaktadır. Aksi takdirde hiçbir şekilde kredi alamayacaksınız. Evraklarınızı bankaya ilettikten sonra da sizlere uygun olan meblağ banka tarafından iletilecektir.

Çiftçilere Hibe Kredisinden Yararlanabilir Miyim?

Bu sorunun cevabı yukarıda belirtmiş olduğumuz kurumlar ile iletişime geçmeniz ile alakalı. Kurumlara yapacağınız başvurular sonucunda sizleri değerlendirme sürecine alacaklardır. Belirli bir projeniz veya çiftçilik sektörü için fikriniz varsa ayrıntılarıyla anlatmanız yerinde olacaktır.

Belirlenen kriterleri karşıladığınız takdirde ise tarafınıza hibe kredi desteği verilecektir. Başvurular en geç yedi gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Çiftçilere hibe kredi başvurusu için sizlerde bağlı bulunduğunuz il veya ilçede yer alan kurumlara müracaat edebilirsiniz.

Bir önceki yazımızda hibe kredi alabilmek için yapılması gereken işlemleri hibe kredi nasıl alınır başlığıyla sizler için derlemiştik.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir