Evliyken Alınan Konut Kredisi Boşanma Sırasında Ne Olur?

Evlilik durumlarında çiftler çoğunlukla konut sahibi olmak için bankalardan konut kredisi kullanırlar ve uzun vadede bile olsa amaçlarına ulaşabilirler. Fakat evliyken alınan konut kredisi boşanırken ne olur, evin durumu neye göre belirlenir gibi sorular da birçok çift tarafından merak edilmektedir. Boşanmada konut kredisi önemli bir aile hukuku sorunudur, dilerseniz ayrıntılarıyla ihtimaller üzerinde duralım.

Evlilik sırasında alınmış bir konut kredisi ve konut boşanma sırasında nasıl paylaşılır, borcun ve konutun durumu hukuk çerçevesinde nasıl çözülebilmektedir?

Evin Satışı Boşanırken Mümkün Mü?

Çiftler evlilik sırasında bankalardan aldıkları konut kredisi sırasında boşanmaya karar verirse, evin borcu olsa bile konutu satmak istedikleri takdirde satabilmektedir. Hukuki bir engel yoktur bu konuda. Ama ev üzerinde halen devam eden kredi borcu varsa bu borçla birlikte satılmaktadır.

Eğer ev satılmayacaksa kredi sorumlusu kim ise krediyi ödemeye devam etmek zorundadır. Yani alınan konut da bu sorumlu bireye kalacaktır. Lakin diğer eşin evlilik içinde ödenen kredi geri ödemelere karşı da bir alacak hakkı doğacaktır.

Eşlerden Biri Çalışmıyorsa Boşanma Sırasında Konuta Ne Olur?

Alacak hakkı eşlerden biri çalışmıyor olsa bile medeni kanunda artık bir haktır. Eğer konut paylaşılacak mal kapsamındaysa eşin çalışma durumuna bakılmaksızın paylaşım yapılabilmektedir.

Eğer oturulan ev bir aile konutu vasfındaysa, evi teminat gösterip yeni bir kredi talebinde bulunmak diğer eşin onayına tabii olmaktadır.

Diğer bir deyişle mevcut konutu teminat göstermek diğer eşin onayı doğrultusunda olabilmektedir. Boşanmada konut kredisi ve evliyken de konutun durumu diğer eşin de hakkının olduğu bir yasal zorunluluktur.

Taksit ertelemeli kredi kampanyaları başlıklı yazımızda 2017 yılı için taksitleri öteleyerek tüketici kredisi kullanma imkanı veren bankalar hakkında detayları öğrenebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir