Bankaları Şikayet Eden Mağdurlarda Rekor Artış

Finans Haber – 2016 yılı sonlarında yasalaşan bir düzenlemeyle banka müşterilerine mevcut borçlarını yapılandırabilme hakkı verilmişti. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) ise bu konuyla alakalı olarak bankaları sıkı takibe almış durumda. İşte bu noktada son günlerde bankaları şikayet eden kredi tüketicilerinde ciddi bir artış gözlemlendiği vurgulanmaktadır. Önceki yazılarımızdan kredi borcumu ödeyemiyorum ne yapmalıyım başlıklı yazımızda da bu düzenlemenin tüm detaylarını açıklamıştık.

Bu kapsamda vatandaşın borçlarını ödemesi için lehine olan bu yapılandırmaya bankaların yanaşmadığı bildirimleri yapılmaktadır. Hatta bazılarının yapılandırma olsa bile uygulanması gerekenden yüksek faiz uygulayarak borçları yapılandırdığı yönünde mağdur şikayetleri BDDK’ya her an ulaşmakta ve rekor sayılabilecek bir düzeye gelmiş bulunmaktadır.

Bu şikayetler meclis gündemine de taşınmış durumda. Yapılan açıklamada ise bu düzenlemenin yeni bir kredi kullandırılmasıyla, ya da mevcut borcun yeniden yapılandırılma zorunluluğu bulunduğunu ve şube bazında dahi ciddi bir BDDK takibinin olduğu vurgulandı.

Mağduriyet yaşayan vatandaşların ise tüketici derneklerinin tavsiyesiyle tüketici mahkemelerine ve ilgili hakem heyetine başvurmaları gerektiği tavsiyesinde bulundu.

Kredi Kartı Para Puan Meselesi

Çoğu tüketicin kredi kartıyla alışveriş yaptığı yerden yıl sonuna kadar biriken puanlarınızı kullanın uyarısıyla geçtiğimiz yıl sonuna doğru karşılaştığını tahmin ediyoruz. İşte bu soruna da çözüm bulunmuş oldu. Zira yakın zamanda tüketici mahkemelerince bir karar alındı. Bu kapsamda kredi kartında biriken para puanların aynı yıl içerisinde kullanılması gerektiği kısıtlamasına da son verilmiş oldu.

Tüketici Mahkemesi önce alışveriş yapmaya yöneltip sonrasında kredi kartından biriken puanların zamanı doldu diye kullandırılmamasını ve tüketiciye borç olarak geri dönmesini yasaya aykırı bularak biriken para puanların ve bonus puanların son kullanım zamanı olmaması gerektiği yönünde karar aldı.

Yeniden yapılandırma ile ilgili yaşadığınız sıkıntılarda da hakkınızın takipçisi olmanızı öneririz. Ve tüketici mahkemesine, hakem heyetine veya derneklerine yaşadığınız mağduriyet hakkında detaylı bilgi vererek şikayetçi olmanızı tavsiye ederiz. Zira Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu BDDK bankaları şikayet eden kredili ürün tüketicilerinin sorunlarını da yakından takip etmektedir.

Her türlü sorun, şikayet ve tavsiyenizi bizimle de aşağıda ki formu doldurarak paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir