Bankalardan Emekli Promosyonu Nasıl Alınacak? | Ekonomi Haber

Yıllardır yılan hikayesine dönen emekli promosyonların da birçok bankayla ortak bir anlaşma sağlandı. Referandum tarihinin yaklaşmasıyla da birçok teşvik kredisi imkanı ile birlikte emeklilere promosyon sorununun çözülmesi de sevindirici bir haber olarak gündemi uzun zamandır meşgul etmekte. Peki emekli promosyonu nasıl alınacak, emekli promosyonu alma koşulları gibi akıllara takılan sorular hakkında tüm detayları sizler için araştırdık.

Yeni yılla birlikte emekli promosyon verilmesine dair yasa teklifinin meclise gelmesiyle bankalar belirli şartlar altında bu promosyon ödemesini yapacaklarını açıklamıştı.

Bunlardan birkaçı kredili mevduat hesabı açılması, ilgili bankadan kredi kartı alma gibi şartları sayabiliriz. Sendikaların ve sivil toplum kuruluşların yoğun itirazları üzerine hükümetten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu bir açıklamayla konuya son noktayı koydu.

Çalışma bakanının açıklamasında bu tutumunun yanlış olduğu ve böylesi ilave şartların sağlanmadan emekliler diledikleri bankadan promosyonlarını alabileceği vurgulandı.

Emekli Promosyonu Ne Kadar?

Getirilen bu düzenlemeyle birlikte emekli promosyon tutarları netlik kazandı. Emeklilere kredi veren bankalar, emeklilere promosyon vermesiyle de kendilerine ek mevduat ve müşteri sağlama imkanına da kavuşmuş olacaklar.

Bu kapsamda emekli maaşı 1000 TL altında olanlar 300 TL, 1000 TL ile 2000 TL arasında olanlar 375 TL ve 2000 TL üzeri olanlar ise 450 TL promosyon alacaklar.

Bu emeklilere promosyon tutarlarının alt taban olduğunu da belirtmekte fayda var. Çünkü bazı bankalar kampanya dahilinde emeklilere promosyon miktarlarını artırabilmekte serbesttirler. Bankalar arası rekabet söz konusu olduğunda emekliler için çeşitli fırsatların da sunulabileceğini öngörmekteyiz.

Emekli Promosyonu Nasıl Alınacak?

Öncelikle bazı bankaların promosyon tutarlarını ödeyeceğini belirtmeliyiz. İstediğiniz bankaya gittiğinizde emekli olduğunuza dair kimliğinizle birlikte bankadan 3 sene boyunca emekli maaşınızı alacağınız sözünü vermeniz ve ilgili sözleşmeyi imzalamanız yeterli olacaktır.

Şunu da vurgulamalıyız ki istemediyseniz kredi kartı veya kredili ürünlerden birini almayacağınızı da belirtmelisiniz. Bu konuda dikkatli olmanızı öneririz.

Emeklilere Promosyon Veren Bankalar Hangileridir?

Mart 2017 itibariyle anlaşmaya varılan bankalar Garanti Bankası, İş Bankası ve Ziraat Bankası’dır. Ek olarak Vakıfbank ve Halkbank ile de görüşmelerin sonuna gelinmiş bulunmakta. Bu bankalara yapılan promosyon başvurusu ile 3 yıl boyunca emekli maaşınızı eksiksiz almakla kalmayıp ek olarak emekli promosyonu da almış olacaksınız.

Yapılan Yorumlar “Bankalardan Emekli Promosyonu Nasıl Alınacak? | Ekonomi Haber” yazısı hakkında

  1. Promosyon çıktı çıkmasına ama verdikleri para sus payından başka birşey değil. Bir parmak bal çaldılar bir daha emekliyi hatırlayan çıkmaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir