Bankacılık ve Tüketici Kredisi Güncel Şubat 2017 Gelişmeleri | Finans Haber

Finans Haber – 10 Şubat’tan itibaren ülkemizde sistem değişikliği için beklenen referandum kararı alındıktan sonra hükümetin ekonomiyi canlı tutma çalışmaları da hız kazandı diyebiliriz. Bankalar da bu ekonomi politikalarına paralel olarak finans ve kredi desteği kampanyalarına hız verdi. En son bankacılık gelişmelerini ve finans haber başlıklarını sizler için aşağıda sıraladık.

Kobi için faizsiz kredi desteği devam etmekte

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü kobiler için faizsiz kredi desteğinin devam edeceğini ve bunun için 2.5 Milyar TL bütçe ayırdıklarını söyledi. Bu kapsamda Başbakanın talimatıyla ilk yılı ödemesiz 36 ay vadeyle ve sıfır faizli kredi desteği ve finansmanının KOBİ’lere verilmesi planlanıyor.

Bankalardan Yeni Kredi Kampanyaları

Hükümetin ekonomik canlılığı arttırmak için sunduğu tüketici teşvik paketlerine bankacılık sektörü de katılmakta. İstihdamı arttıracak önlemler ve işletmeler için sunulan faizsiz kredi desteğine ek olarak bankacılık düzenlemeleriyle de mevcut tüketici kredili ürün borçlarına çözüm sunulmuştu.

Eylül 2016 sonu itibariyle kredi kartı borcu olanlara kredi kartı borcu taksitlendirme imkanı sunulmuştu. 72 aya kadar yasal takipte veya idari takipte olanlarda dahil olmak üzere mevcut kredi kartı borçları bankalarca yapılandırılmaya devam ediyor.

Eğer hala mevcut kredi kartı borcunuzda düzenlemeye gitmediyseniz geç kalmış sayılmazsınız. Biran önce çalıştığınız bankanın herhangi bir şubesine giderek borcunuzu yapılandırabilirsiniz. 72 aya kadar borcunuzu yapılandırma imkanından faydalanmanızı öneririz.

Formalitesiz ve Masrafsız Nakit Avans Kredisi Seçeneği

Bu gelişmelere ek olarak bazı bankalar kredi kartından nakit avans çekimi sırasında faiz ve masraf almamaya başladı. Formalitesiz kredi alma imkanı taşıyan kredi kartından 1000 TL’lik nakit avanslara en az yüzde 1,84 faiz oranı, faizden de yüzde 5 vergi ile çekilen miktardan yüzde 15 KKDF fon masrafı artık alınmamaktadır.

Belirttiğimiz gibi bazı büyük özel bankaların başlattığı bu rekabetten kısa vadeli ihtiyaçlarınız için faydalanabilirsiniz. En az 79 TL’lik faiz ve masraf ödemekten kurtulduğunuz gibi 1000 TL avans çekimini vadelere bölebilir ve geri ödemesini aylık ekstrenizi öder gibi ödeyebilirsiniz.

Bankalar kredi kartı müşterilerine SMS ile ulaşmakta ve olumlu cevap verilmesi halinde kolayca ve formalitesiz kredi opsiyonundan tüketiciler faydalanabilmektedir.

Her türlü finansal sorularınızı, görüş ve önerilerinizi aşağıdan bizlere ulaştırabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir