Bankacılık Sektörü Şubat 2017 ilk Haftası Finans Haberleri

Trump’ın Birleşik Devletler başkanlığına geçmesinin sonucunda ülkemizde hem döviz hem de faiz cephesinde olumsuz gelişmeler pek yaşanmadı. Hızla yükselen Dolar ve Euro aynı hızla kar satışlarının ardından geri seviyelere indi. Ama bankacılık sektörü ile alakalı, özellikle kredi derecelendirme kuruluşlarından gelen kötü haberler 2017 yılının 2. ayına damgasını vurdu diyebiliriz. Dilerseniz ülkemizde yaşanan bankacılık sektörü ve kredi finans haber detaylarına birlikte göz atalım.

18 Türk Bankasının Notu Düşürüldü

Ocak 2017 sonlarına doğru kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings Türkiye’nin kredi notunu BBB-‘den BB+’ya düşürmüştü. Geçtiğimiz hafta ise Fitch Halk Bankası, Ziraat bankası ve Vakıfbank gibi kamu bankalarının yanında bazı özel bankaların da kredi notunu düşürdü. Gerekçe olarak ise bankaların ülke notundan daha yüksek bir nota sahip olmasının uygunsuzluğu ile faaliyet ortamında ki belirsizlikleri gösterdi.

Toplam Tüketici Kredi Sayısında ki Artış

Bankacılık sektörün de tüm kredi türlerinde kullandırılan finansal destek oranı yüzde 0,40 oranında artarak 340,2 milyar TL olduğu açıklandı. Merkez bankası haftalık bülteninde yer alan veriler ışığında tüketici kredileri yıl sonuna göre ise % 0,71 oranında artış gösterdiği tespit edilmiştir.

Türkiye’de internet bankacılığı

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından açıklanan raporda yer alan bilgilere göre Aralık 2016 itibariyle bankaların dijital hizmetlerini kullanan tüketici sayısı netleşti. 51 milyon 480 Bin kişi en az bir kez internet bankacılığını kullanmış olmakla birlikte yapılan toplam işlem adedi 149 milyon, finansal karşılığı ise 1 Trilton TL olmuştur.

İl bazında aktif kullanıcıların yüzde 31’i ve kurumsal müşterilerin yüzde 35’i İstanbul’dan gerçekleşmiş iken bu ilimizi Ankara ve İzmir takip etmektedir.

Türkiye’nin en değerli marka bankası Akbank

Akbank, marka derecelendirme kuruluşu BrandFinance tarafından 6. kez üst üste en değerli banka markası olarak seçildi. Bankacılık sektörü açısından istikrarın ne kadar önemli olduğunu açıkçası bu verilen ödülle de görmüş oluyoruz.

Konut kredilerinde geçen hafta açıklanan Halkbank GYO kampanyasını 20 yıl vadeli Konut Kredisi Kampanyası başlıklı yazımızda aktarmıştık. Aşağıda ki ziyaretçi formunu kullanarak bankacılık ve kredi sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir