Bankacılık Haberleri Ocak 2017 | Finansal Gelişmeler

Finans Haber – 2017 yılının ilk ayının son gününe girerken ekonomi ve bankacılık sektöründen sıcak haberler gelmeye devam ediyor. Bankacılık haberleri kısmına baktığımızda öne çıkarabileceğimiz iki gelişmeyi siz değerli okurlarımıza aktarmak gerekirse.

İş Bankası KGF ile KOBİ kredisi protokolü imzaladı

Önceki KOSGEB Kobi Nefes Kredisi yazımızda da bahsettiğimiz gibi QNB Finansbank, Denizbank ve Ziraat Bankası aracılığıyla KGF destekli KOBİ kredisi verilmeye devam etmektedir. Birkaç banka ile protokol görüşmelerinin ve anlaşmanın son aşamalara geldiğini de eklemiştik.

İşte bu bankalar arasına İş Bankası’da katıldı. Böylece İş Bankası ile KOBİ nefes kredisi başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Teminat eksikliği ile kredi almakta zorlanan firmalar için KOBİ nefes kredisi kampanyasından uygun maliyetle finansal ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Fitch’in Not Düşürmesi ve Etkileri

Önde gelen kredi derecelendirme kuruluşlarından Fitch, 27 Ocak’ta Türkiye’nin notunu yatırım yapılabilir seviyenin altına çekmesi ekonomi otoritelerince beklenen bir gelişmeydi diyebiliriz. Ekonomideki yavaşlama ve jeopolitik riskleri neden gösteren Fitch kararının ardından piyasaların ilk günü sakin ve satış baskısı olmadan geçirdi.

Dolayısıyla bu haberden sonra uzmanlar ekonomik açıdan bir felaket senaryosu öngörmemekle birlikte dış yatırımın daha da azalabileceği endişesini taşıdıklarını da vurgulamaktalar. 18 yılda kazanılan bu olumlu kredi notu kazanımlarının son 4 senede nasıl kaybedildiğinin de üstünde durulması gerektiği bir gerçek.

Bankacılık Sektöründe mevduatlar azalırken krediler artma eğilimini sürdürmekte

Haftalık basın bültenin de bankacılık sisteminin ayrıntılarına değinen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK’dan satır başları şöyle. Geçtiğimiz hafta 1 trilyon 606,6 Milyar TL seviyesinde olan mevduat, 1 trilyon 603,6 Milyar TL seviyesine gerilerken, 1 trilyon 819,4 Milyar TL seviyesinden bulunan tüm krediler toplamı bu hafta 1 trilyon 824,8 Milyar TL seviyesine çıktı.

Aynı dönem aralığı için bankaların özkaynakları 340,1 Milyar TL’den, 342,8 Milyar TL seviyesine çıktığı da hastalık bültene eklenen veriler arasında.

Diğer ekonomik gelişmeleri ve bankacılık sistemi ayrıntılarını finans haber kategorimizden takip etmeye devam edebilirsiniz. Her türlü soru, görüş ve önerinizi aşağıdan bizlere ulaştırabilir, tüm kredili ürün sorunlarınızı çözüm bulabilmemiz için bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir