Banka Kredisi ödenmezse Haciz Gelir mi?

Tüm dünyada birçok insan veya kurum çeşitli talepler ile ekonomik ve finansal işlemlerinin temelinde yer alan bankalara giderek kredi taleplerini iletirler. Bankalar tarafından verilen krediler belirli bir talebe göre veriliyor. Kullandırılan ihtiyaç kredileri ile birlikte bankalar kredi vadelerinin zamanında ödenmesini isterler. Bu vadelerin gecikmesinde veya bankalar krediyi geri alamadıklarında yasal ve idari takip süreci başlatabilmekle birlikte tüketiciler banka haciz işlemleriyle de yüzleşebilirler. İşte bu banka kredisi ödenmezse haciz gelir mi sorusuna değişen mevzuatlara paralel olarak ayrıntılı şekilde ele alacağız.

Bu kredi taleplerini bankalarda görevli olan banka görevlileri alsa da krediyi onaylayan mercii ise bankanın yetkili personelleridir. Dünyada her bir bireyin mevcut kendine özgür kredi notu bulunur.

Bu kredi notunun yüksek olması ile birlikte kredi talebi olumlu veya olumsuz olarak yanıtlanır. Bununla birlikte aylık gelir durumuna da bakıldığını hatırlatmak isteriz.

Bankalara Yapılan Kredi Tercihleri

Banka müşterileri tarafından talep edilen krediler onaylandıktan sonra hazırlanan ödeme planlarına göre geri ödemesi yapılır. Bu geri ödeme durumunun yapılması ile birlikte bazı durumlarda ödemeler aksayabilir.

Bu gibi durumlarda banka müşteri ile iletişime geçerek bu kredi ödeme planının uygulanmasını talep eder. Bu talebin karşılanmaması durumunda banka bazı tedbirleri hayata geçirir.

Bu tedbirlerden en önde geleni ise haciz işlemidir. Kişinin çektiği krediye göre haciz işlemi uygulanabilir. Banka kredi borcundan dolayı haciz işlemleri başlıklı yazımızda bazı ayrıntılara değinmiştik. Öncelikle konut kredilerinde bloke altına alınan konutun haciz işlemi başlatılır. Bu başlatılan haciz ile birlikte konut satışı yapılarak geriye kalan kredi miktarı banka tarafından kapatılır.

Banka Haciz İşlemleri

Birçok banka haciz durumunu en son seçenek olarak görür. Çünkü geri alacağı meblağ garanti olmamakla birlikte bu durumu iletişim ile çözmeyi tercih etmeyi seçer. Bu seçiminin doğru bir netice alınamaması durumunda ise son çare olarak kişi hakkında en yakın icra dairesine haciz talebinde bulunur.

Öncelikle kişiye ait tüm bankacılık hareketleri ve hesapları bloke edilir. Daha sonra mevcut kredinin ödenmemesi durumunda ve hatta kredi kartı borcundan dolayı kişi hakkında haciz işlemi hayata geçirilir. Kişinin üzerine olan taşır ve taşınmazlardan başlayarak borcun karşılığı olan meblağa kadar haciz işlemi yapılarak banka kredisi kapatılır.

Kredi borcumu ödeyemiyorum ne yapmalıyım başlıklı makalemiz de size bazı konular da yardımcı olacağını tahmin ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir