Banka Kredi Notu Nasıl Yükselir? Kredi Notunu Yükseltmek için Gerekenler

Bugün iş, okul hayatına geçmiş ve 18 yaşını doldurmuş pek çok kişi bankalar ile öyle ya da böyle bir ilişki kurmaktadır. Eskiden eş dosttan istenebilecek olan para artık bankalardan talep edilmektedir. Bankalar ise müşterinin profiline göre bir başka deyişle müşterinin kredi notuna göre verilecek kredinin miktarını belirlemektedir. Öyle ki günümüzde bankalar kredi notuna göre bile kredi vermeyi reddedebilmektedir. Esasında Kredi notunu yükseltmek için bir kişi bankaya verdiği sözleri tutmalıdır. Dahası küçük hamleler ile de kredi notu nasıl yükselir sorusuna aşağıda ki gibi cevap seçenekleri sunulabilir.

Peki KKB Kredi Notu Nasıl Yükselir?

  • Öncelikle yapabileceğiniz en basit işlem bir kredi kartı edinmektir. Bu sayede düzenli bir ödeme sistemi oluşturursanız kredi notunuz yükselecektir.

Eğer kredi notunuz sıfır ise bu finansal hamle çok işinize yarayacaktır.

  • Ödemelerinizde aksaklıklar yaşıyorsanız mutlaka bankanız ile iletişime geçip yeni bir yapılandırma yoluna girmelisiniz.

Mevcut borçlarınızın devamı veya uzaması hali kredi notunuz için hiçte iyi bir durum değildir. Bu durumda mevcut borçlarınızdan kurtulmak son derece önemli bir durum teşkil eder.

  • Bütçe planı oluştururken bankaya ödeyebileceğimiz miktarı net bir şekilde belirtip yapılandırma esnasında ödeyeceğiniz taksitlerin miktarını gelirinize uygun olarak belirlemelisiniz. Bu ödeme planının dışına çıkmazsanız ödemelerinizde aksaklık olmaz ve günü geçmeyen ödemeler ise kredi notunuzu yükseltir.
  • Banka güvenini kazanmak için otomatik ödeme talimatı verebilir ve bu talimat doğrultusunda düzenli ödemeler yaparsanız kredi notunuzu yükselmese dahi bankanın olumlu geri dönüşlerini alırsınız.

Ayrıca otomatik ödeme talimatları ile diğer banka kampanyalarından da yararlanmam hakkına sahip olabileceksiniz.

  • İdari takibe düşen herhangi bir krediniz varsa takibi kaldırmadığınız sürece hiçbir şekilde kredi notunu yükselmez. Önceliğiniz takipteki borcu kapatmak olmalıdır.
  • Banka ile iletişimden kaçınmayın. Örneğin bir borcunuz varsa ve banka bunu sizden talep ediyorsa idari takibe girmeden sizi arar ve pazarlık yapmak ister. Gerek dosya masrafları gerek ise piyasada güvenilirliğinin azalmasından kaçınan banka orta yolu bulmak için adım atacaktır.

Bankalar sanılanın aksine uzlaşmacı tavır sergilerler

Bankalar müşterisini yargıya sevk etmekten kaçınır. Hem kendi imajlarını korumak için hem de süreci daha kısa tutmak adına müşteri ile uzlaşma yoluna gider. Siz banka ile ne kadar uzlaşmacı bir ilişki kurarsanız kredi notunuz aynı oranda yükselecektir.

Özetleyecek olursak belirtilen zaman diliminde ortak belirlediğiniz miktarın ödemelerini gerçekleştirirseniz banka iyi niyetimizi göz önünde bulundur. Banka ile hiçbir ilişiğiniz bulunmaması kredi notu için olumsuz bir etkendir. Bu nedenle ileri ki zamanlarda olası ihtiyaçlar için bankalarla aranızı iyi tutmalısınız.

Bunun da yolu yüksek kredi notundan geçmekte olduğunu hatırlatmak isteriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir