Banka Kredi Borcundan Dolayı Haciz İşlem Detayları

İster kamu olsun ister özel banka, kullandığımız her finans kaynağının geri ödemesi yapılmadığı zaman hakkımızda kredi borcundan dolayı haciz işlemleri başlatılabilir. Bu borç veya borçlardan dolayı idari ve yasal takipte olmak istemediğimiz türden bir eylemdir. Yine de bankaların kanuni hakkıdır ve açıkçası bu durumdan kendileri bile hoşnut değildir.

Alınan kredili ürünün yerinde ve doğru kullanılmamasından dolayı sorunlarla karşılaşabiliriz. Geri ödemelerin bütçeye paralel şekilde yürütülememesinden dolayı haciz işlemleriyle karşı karşıya da kalabiliriz. Herşeye rağmen yasa koyucular mağdur taraf bankalarca alınabilecek mallara ve hizmetlere kısıtlama getirmiştir.

Borçtan dolayı haciz işlem detayları

İcra hukukunda revize edilmiş kanun 82. madde de yer alan hükümlere göre borçlunun iş yapamayacağı duruma getirilmesinin önü kesilmiş olmakta. Diğer bir deyişle borçlunun geri ödeme yapabilmesi için işyerinin kendisinin, içindeki malların veya sahip olduğu evin alınmaması lazım ki birey ya da firma borcunuzu ödeyebilmek için bir şans yaratsın kendisine.

Gerek firma bazında olsun gerek birey bazında bazı haciz kısıtlamaları icra iflas kanununun 82. maddesinde açıkça belirtilmiştir.

Örneğin para, kıymetli eşya, altın, yüzük gibi eşyalar hariç olmak üzere lüzumlu eşyalara birden fazla yok ise el konulamayacağı açıkça belirtilmiştir. Çiftçiler için ise çeşitli maddeler mevcuttur. Mesela borçlu bağ, bahçe sahibi ise kendisi için gerekli olan aletlere ve üretim sahasına asla haciz konamaz gibi birçok maddede hukuki mevzuatlar vurgulanmıştır.

www.mevzuat.org.tr adresinden icra iflas kanununun tamamını ve 82. maddeyi inceleyebilirsiniz. Gündelik hayatta sıkça karşılaştığımız eve işyerine haciz gibi kavramların aslında gerçeği yansıtmayan söylemler olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Emeklilerin maaşlarının ise yasal koruma altında olduğunu vurgulamak gerekmektedir.

Yapılan Yorumlar “Banka Kredi Borcundan Dolayı Haciz İşlem Detayları” yazısı hakkında

  1. Devletin biz magdurlari dusunmesi güzel. Haciz ihtimali can sıkıcı bir olay tecrübeyle sabittir arkadaşlr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir