Banka Kredi Borcum Bitmeden Kredi Çekilebilir mi?

Banka kredi tüketicilerinin en çok merak ettiği konulardan biri de kredi borcum varken kredi çekebilir miyim sorusudur. Öyle zamanlar olur ki, çektiğimiz kredi borcunu ödemekte zorlanabilir ve diğer harcamalarımızla birlikte tekrar nakit ihtiyacı duyabiliriz. Bu durumda yine bankaların kapısını aşındırmakta sorun yok, lakin bankaların tekrar kredi başvurusuna olumlu yanıt vermesi bazı şartlara bağlıdır.

Kredi Notunun Önemi

Bunların en başında kredi notumuz gelmektedir. Bilindiği üzere 1400 ve üzeri kredi notu olanlar yeşil renk kategorisinde yer alırlar. Yüksek kredi notunun olması bankalar için iyi bir referanstır zira bu daha önce ki kredili ürün kullanımından kaynaklanan  ciddi bir gecikme olmadığını gösterir.

Sonrasında bankaların değerlendirdiği ikinci konu ise mevcut gelirinizin mevcut kredi borcum varken tekrar kredi cekebilir miyimborcunuzla birlikte ilave borcu karşılayıp karşılayamayacağı gerçeğidir. Mevcut gelirinizin yüzde 30’unu geçmeyecek kadar aylık toplam taksit borç tutarınız oluşuyorsa banka yeni kredi talebine onay verecektir kuşkusuz.

Kredi borcu bulunan bankadan tekrar tüketici kredisi kullanmak nispeten yararınıza olacaktır. Müşterisi ve aşina olduğunuz bankaya yapılacak ödemelerde de kolaylık sağlayacaktır. Lakin daha uygun faiz ve şartlarda kredi kullandıran başka bir bankayla da çalışmak bütçe açısından da yararlı olacaktır.

Tekrar kredi kullanırken dikkat edilmesi gereken son nokta ise, vade günlerini iki kredi arasında en azından birkaç gün olacak şekilde ayarlamak. Çünkü hem zaman kazanma hem de bütçe açısından zorlanmanız için iyi bir finans hamlesi olacağı şüphe götürmez.

Kredi Borcum Varken Kredi Alabilir miyim?

Sonuç olarak bu soruya cevap arıyorsanız borcu borçla kapatmanın doğru bir şey olmadığını vurgulamalıyız. Eğer başka bir çözüm bulamıyorsanız aşağıda ki maddelere özellikle dikkat edin.

  • Mevcut borcum kapansın da nasıl kapanırsa kapansın demeyin.
  • Size en uygun ihtiyaç kredisi seçeneklerini araştırın.
  • Kesinlikle kredi kartından nakit avans yoluna başvurmayın.
  • Kredi notunuz yeterince yüksekse ihtiyaç kredisi formülünü kesinlikle uygulayın
  • Kredi borcunuzu yapılandırmak için şansınız olduğunu asla unutmayın. Yeni düzenlemeleri takip edip onlardan yararlanmaya çalışın.
  • Bankayla doğru bir şekilde iletişim ve pazarlık yolunu izlemeyi de kesinlikle ihmal etmeyin. Zira iletişimden kaçarak sorunların peşinizi bırakacağını düşünmeyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir