Banka Kredi Borcu 2 ay ödenmezse Ne Olur?

Tüketiciler çeşitli sebeplerden dolayı kredi çekebilmektedirler. İhtiyaç ve isteklerini karşılamak için farklı kredi seçeneklerinden faydalanmak isteyebilirler. Bu durumlarda bankaların kredi seçeneklerini, faiz oranlarını ve vade seçeneklerini kendi bütçeleri doğrultusunda araştırmalarında fayda vardır. Banka kredi tüketicileri ise borçlarını bazı zamanlar geri ödeyemeyebilir. Bu yazımızda kredi borcu 2 ay ödenmezse tüketicilerin hangi durumlarla karşılaşılabileceğinin ayrıntılarına değineceğiz.

Bireyler kendi aylık bütçe gelirlerini göz önüne alarak kredi çekme girişimin bulunmalıdırlar. Bu şekilde kredi çeken kişiler bazı dönemlerde kredilerin geri ödenmesi durumunda bazı zorluklar yaşayabilmektedir.

Bu durumda almış oldukları kredi borçlarının kredi taksitlerini geciktirmeye başlarlar. Tüketiciler bu durumda ne yapacaklarını bilemezler ve çeşitli araştırmalar içerisinde girerler.

Kredi Taksitini 2 Ay Geciktirme

Bankaların kredi borçlarının geciktirilmesi için verdiği süre 2 aydır. 2 aylığına kredi borçlarının gecikmesinde tolerans gösterilmektedir. Bu gecikmede kişilere sadece günlük faiz uygulanacaktır.

Fakat bu gecikme süresinin 2 ay sonrasında yani 3 ay ve sonraki gecikmeler işlerin seyrini değiştirecektir. 3 aylık gecikmelerin yaşanması, bireylerin kredi çekerken ipoteklediği mallar ve sağladığı kefiller üzerinde zararlara yol açacaktır. 3 ay gecikme yaşanan kredi borcunda tüketici bankanın kredi takip bölümüne aktarılır.

Bu bölümde kişinin gerekli dosyaları incelenir. Dosyaların incelenmesinin ardından bankalar 90 gündür borcunu ödemeyen kişiler ile irtibata geçerler. Bu durumda tüketiciye 7 günlük bir fırsat tanınır. 7 gün içerisinde borçların ödenmesini isterler.

Borçları bu süreç içerisinde tekrardan yapılandırma aşamasına girer ve yeni faizli borç çıkarılır. Bu noktada iş artık bankadan çıkar ve avukata aktarılır. Kredi borcunu geciktiren kişi bankanın kara listesine alınır. Herhangi bir bankanın kara listesine giren kişi, 5 yıl boyunca Türkiye genelindeki diğer bankalardan kredi çekemez.

Kara listedekiler için sicil affı başlıklı yazımızda da benzer mağduriyet yaşayanlar için olumlu yasal düzenlemelere yer vermiştik.

Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Verilir Mi ?

Kredi borcu tekrardan yapılandırılan kişiler artık kredi borçlarını düzenli olarak ödemek zorundadırlar. Eğer ödenmezse maaşlarına blokaj uygulanır. Kredi borcunun tamamının ödenmesine kadar tüketiciler maaşlarının bir kısmını alamazlar.

Diğer bir deyişle kredi borcu 2 ay ödenmezse bireyin maaşının yanı sıra bu kişilere kredi haciz işlemleri uygulanabilir. Kredi borcunun ödenmemesi durumunda hapis söz konusu olmasa bile durumun vaziyetine ve kredi miktarına paralel olarak göre hapis cezası gündeme gelebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir