Banka Çalışma Saatleri | Finansal Bilgiler

Küresel ve yerel piyasalarda paranın en aktif dolaşımda bulunduğu çıkış noktası aslında banka çalışma saatleri ile paralel olarak ayarlanır. Bankalar standart kamu kuruluşları gibi sabah 08:30-09:00 ile akşam 17:00-17:30 arası müşterilere hizmet vermektedir. Aslında dünyanın her bir noktasında hemen hemen bu saatler geçerlidir.

Bankaların Çalışma Saatleri Neye Göre Belirlenmektedir?

Tüm ekonomi piyasasının aktif olduğu saatler banka çalışma saatleri olup; para çekme, para yatırma, kredi kullanma gibi işlemleri haftanın beş günü sabah 08:30-09:00 ile akşam 17:00-17:30 arası gerçekleştirmektedir.

Hava koşulları, kazalar gibi faktörler bankaların çalışma saatlerini etkilemekte olup resmi karar gene müdürlüklerince verilir. Buna istinaden de bazen kötü hava şartları gibi durumlarda şubelerin erken kapanması söz konusu olabilmektedir.

Para piyasalarındaki işlemler döviz ve swap gibi işlemler ise çalışma saatleri bu açıdan da değerlendirilip ortak saatlerde işlem yapılır. Resmi tatillerde ise bankalar da kamu kurumları gibi çalışmazlar.

Yaz Ve Kış Saat Uygulamasının Etkisi

Yaz saati uygulaması ve kış saati uygulaması birçok bankanın çalışma saatlerini etkilemekte olup bu dönemlerde de yarım saat veya bir saat arası değişiklik kararı alınabilmektedir. Bugün günümüzde saat uygulama farkı ortadan kalktığı için bu sene herhangi bir değişiklik olmamıştır.

Öğle Molası Ve Akşam Çıkış

Öğle molası her bankada olmamakla beraber çoğu banka şubesinde vardır. Öğle molasını toplu kullanmaya izin vermeyen şubelerde ise dönüşümlü mola söz konusudur.

Örneğin bir personel moladayken diğeri şubede işlem yapmakta olup süresi biten arkadaş yerine geldiğinde diğeri molaya çıkar. Şubelerin müşteri için kapanma saati genelde 17:00-17:30 olup BDDK’nın kuralları gereği en fazla akşam saat 20:00’a kadar personel çalıştırılabilir.

Mobil Şubeler için Banka Çalışma Saatleri

Bankaların günümüzde şubeler kadar aktif ve çeşitli hizmet verdiği diğer kanal mobil şubelerdir. Çalışma saatleri dışında da hizmet vermekte olup banka çalışma saatleri şartını birçok işlem için ortadan kaldırır.

Resmi tatiller mobil şubeleri etkilemez fakat işlemleri etkiler. EFT gibi aynı banka çatısı dışında kalan işlemler resmi tatillerde gerçekleştirilemez.

Önceki yazılarımızdan sigortasız kişiye kredi veren bankalar yazımızla sigortasız çalışan serbest meslek erbablarına veya sigortasız kredi veren bankalar listemize gözatabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar 2 “Banka Çalışma Saatleri | Finansal Bilgiler” yazısı hakkında

  1. Bankaların mesai saatlerinin çok az olduğunu düşünüyorum ama çalışanların çalışma saatlerinin ise çok.

    1. Bu konuda size katilmaktayim ama ulkemizde hangi iste emekcinin haklarina riayet gosterilmekte ki?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir