Banka Borcu Yapılandırma Hakkında | Finans Haber

Finans Haber – Hepimizin aşina olduğu üzere Eylül 2016’dan itibaren bankalara borcu olan tüketicilere yönelik yeni şans verilmişti. Geçtiğimiz günlerde Türkiye Bankalar Birliği (TBB) yönetim kurulu başkanı Hüseyin Aydın kamuyla bu yapılandırmalara yönelik veriler paylaştı. Bu banka borcu yapılandırma fırsatı ile mevcut kredili ürün borçlularının yoğun başvurusunun gözlemlendiği vurgulanmakta.

Önceki yazılarımızdan kredi kartı taksit düzenlemesi başlığıyla ayrıntılarını sizlerle paylaşmıştık. Peki son veriler kredi kartı borcu yapılandırma ve kredi borcu yapılandırma konusunda neler anlatmakta?

Rakamlarla Güncel Banka Borcu Yapılandırma Detayları

Küresel ve bölgesel siyasi faktörlerin sık ekonomik faaliyetlerin gözlemlenmesine sebep olduğunun altını çizen Aydın sözlerine 2016 yılının son çeyreğine ait bankacılık sektör verileriyle devam etti.

Yeni düzenlemeyle borç yapılandırması yapmak daha da kolaylaştı. Ekim-Aralık 2016 döneminde 562 Bin kişinin 2.4 Milyar TL kredi kartı borcunu yapılandırdığını, 456 Bin kişinin ise 6.4 Milyar TL kredi borcunu yapılandırdığı kayıtlara geçmiş durumda.

Ortalama vade sayısı olarak kredi kartlarında 23 ay, tüketici kredilerinde 37 ay olarak gerçekleştiğini de vurgulayan Aydın, düzenlemeden önce kredi kartlarında yeniden yapılandırma 12 ay ile bireysel kredilerde ise 24 ay olarak sınırlandırıldığını da hatırlattı.

Banka Borcu Yapılandırması Olumlu ve Gerekli bir Düzenleme

Borçlarını ödemekte ciddi olanlara son derece esnek ödeme planlarının sunulması bu düzenlemeyle mümkün hale geldi. Tavsiyemiz mevcut borcu olanlara ilgili bankalarla iletişime geçmesi ve gereken bilgileri almasıdır. Bankacılık düzenleme ve Denetleme Kurulunun da bankaları yakın takibe aldığı bu borç yapılandırmasından faydalanmanız yerinde olacaktır.

Ekonomi için oldukça önemli bir yer teşkil eden bankacılık sektörünün de negatif ayrışmasını önlemek ve tüketicilerin yükselen faiz ve döviz kurundan etkilenmemesini sağlamanın temel amaç olduğu bu düzenlemeden biran önce yararlanmanız lehinize olacaktır.

Bu yapılandırma ve diğer sorunlarınızla ilgili her türlü soru ve görüşünüzü aşağıdan bizlere ulaştırabilirsiniz. Ayrıca Kredi borcumu ödeyemiyorum ne yapmalıyım başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz. Mevcut kredi yapılandırması hakkında detayları bulabileceğiniz gibi alternatif borç ödeme yollarını da öğrenebilirsiniz.

Hep vurguladığımız gibi vakit kaybetmeden borcunuzu yapılandırmanızı ve bu yeni düzenlemenin 2017 yılı için de geçerli olacağını hatırlatmak isteriz.

Kaynak: finansgundem.com

Yapılan Yorumlar 2 “Banka Borcu Yapılandırma Hakkında | Finans Haber” yazısı hakkında

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir