Asgari ücretliler Ne Kadar Kredi çekebilir?

Bankalardan kredi kullanmak isteyen ya da kredi kartı talebinde bulanan kişilerin maaş miktarları banka tarafından  gözetilen önemli faktörlerden biridir. Bilindiği üzere bankalar genellikle maaş miktarına göre kredi verebilmekte ya da kredi kartı limiti belirlemektedir. Asgari ücretliler ne kadar kredi çekebilir sorusuna aslında net bir cevap yoktur nedeni ise sadece asgari ücretlinin maaşının baz alınmamasıdır.

Kredi kullanmak isteyen kişinin maaş dışında kredi kartı borç ödemesi düzenli yapılmış mı geçmiş tarihlerde kredi kullanmış ve bu krediyi düzenli ödemiş mi gibi birçok unsur göz önünde bulunduruluyor. Diğer bir deyişle kişinin veya kurumun kredi notu da bankalar tarafından hayli önem verilen bir unsurdur.

Fakat şöyle de bir gerçek var ki artık günümüzde kredi kullanmak eskisine göre çok daha kolay. Örneğin asgari ücretliler ne kadar kredi çekebilir diye inceleyecek olsak en az maaşının on katı kredi veren birçok banka vardır.

Bunun nedeni bankaların rekabetten dolayı kolaylık sağlamaları dışında kişinin mağduriyetini de gidermektir. Asgari ücretli bir çalışan maaşının on katı kredi kullandığı gibi ayrıca konut ya da araç kredisini de rahatlıkla kullanabilir.

Kredi kullanmadaki miktarı aslında bir nevi kişinin kendisi belirler. Örneğin kredi kartı borçlarını düzenli ödemiş ve daha önce herhangi bir bankaya kredi borcu olmamışsa yani kısacası sicili temiz ise rahatlıkla istediği kredi miktarını bankadan alabilir. Kredi kullanabilmek için çalışandan ve emekliden ayrı evraklar istenmektedir istenilen evrakları eksiksiz bir şekilde bankaya vermeniz kredi işleminizi daha çabuk ve sorunsuz olmasını sağlayacaktır.

Asgari ücretliler internet bankacılığı ile Sorgulama Yapabilirler

Aslında günümüzde asgari ücretliler ne kadar kredi çekebilir diye öğrenmek istiyorsanız bunun için banka şubelerine gidip beklemenize bile gerek yoktur. İnternet sayesinde ya da cep telefonları sayesinde TC kimlik numaranızı kullanarak ne kadar kredi çekebileceğinizi dakikalar içerisinde öğrenmeniz mümkündür. Böylelikle kredi miktarını ya da kredi kullanıp kullanamayacağınızı en kolay ve en hızlı şekilde öğrenmiş olursunuz.

Asgari ücretli bir çalışanın bankadan kredi çekmesi ve çekeceği kredi ödemelerini kendisinin belirlemesi de mümkündür. Örneğin kredi kullanmak isteyen bir çalışan maaşından taksitlendirme yapabilir ve bu taksit tutarını vade farkına göre kendisi ayarlayabilir.

Ödeyeceğiniz tutar ne kadar çok vade ne kadar az olur ise bankaya ödeyeceğiniz faiz miktarı da o kadar az olu. Kredi kullanmadan önce işlem yaptırmak istediğiniz banka ile bu durumları detaylı olarak konuşup bütçenize en uygun krediyi kullanmanız ekonomik acıdan sizi zora sokmayacaktır. Kolay kredi veren bankalar başlıklı makalemizde belgesiz kredi veren bankalar hakkında detaylara ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir