Asgari Ücretli Ev Kredisi Alabilir mi?

Bankaların ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi veya ev kredisi verirken referans aldıkları iki nokta vardır. Bunlardan biri kredi notu diğeri kişini aylık geliridir. Çoğu kimse artık kirada oturmaktan ziyade günümüz ekonomik koşulların iyileşmesiyle ev sahibi olmak istiyor. Asgari ücret kavramının bu kadar konuşulduğu bir ülkede de vatandaş asgari ücretli ev kredisi alabilir mi sorusuna da cevap bulmak istiyor.

Bu kadar talep varken bankalar da boş durmuyor ve birbirinden avantajlı ev kredisi kampanyalarını kamuoyunun hizmetine sunuyor. Milyonlarca kişinin asgari ücretle çalıştığı bir ortamda bankalar asgari ücretliye ev kredisi vermek konusunda beklenildiği kadar hızlı davranmaz.

Peki asgari ücretli ev kredisi çekebilir mi?

Yüksek kredi notunuz olsa dahi aylık gelirin yüzde 30 ile 50 arasını aylık vade tutarı olarak bankalar tarafından belirlenmiştir. Özellikle tek başına kirada yaşıyorsa konut kredisi genel olarak olumlu sonuçlanmaz.

Lakin bankaya birikmiş bir tasarrufunuzla sadece belirli bir meblağ için ev kredisine ihtiyacınız olduğunu iyi bir iletişimle deklare etmelisiniz. Bankayı kredi kullandırma konusunda zor da olsa ikna edebilirsiniz.

Kaldı ki ev almadan önce sağlam bir bütçeye ve yapılandırmasına ihtiyaç olduğu da bir gerçek. Asgari ücretli konut kredisi çekebilir mi sorusunu soranlardansanız, Toki ve benzeri uygun ev kredisi veren kurumların bulunduğunuz ilde ki projelerini ve kampanyalarını takip etmenizi daha faydalı olacaktır.

Diğer bir kredi türü olan otomobil kredisi için taşıt kredisi çekerken nelere dikkat etmeliyiz sorusuna ayrıntılı cevap bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir