150 Bin işletme için KOSGEB destekli Yeni Faizsiz KOBi Kredisi Fırsatı

Şubat ayıyla birlikte ekonomi yönetiminden finansal hayatı canlandırmak adına yeni kredi kampanyaları ve fırsat haberleri gelmeye devam ediyor. Küçük ve Orta Boy İşletmeler olarak adlandırılan KOBİ’ler için yeni faizsiz kobi kredisi fırsatı yürürlüğe girmek üzere. 2017 Şubat ayından itibaren başvuruların alınacağı bu güncel kobi kredisi hakkında detayları aşağıda sizler için derledik.

KOSGEB aracılığıyla KOBİ Nefes kredisi geçtiğimiz yıl sonu yürürlüğe girmişti. Faizsiz ve 50 Bin TL limitli 3 yıl vadeli bu kobi kredisine başvurular 250 Bin dolaylarına kadar ulaşmış, ancak başvurusu kabul edilenler 15 Bin dolayında kalmıştı.

KOBİ’ler için Faizsiz Kredi Detayları

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli başkanlığında yapılan ilgili kurum ve kuruluşların katıldığı toplantıda yeni faizsiz kobi kredisi detayları ele alındı. Hizmet sektörüne yönelik, örneğin berber, kasap, tuhafiye gibi küçük işletmelere 15-25 Bin TL arasında kredi verilmesi öngörülmekte. İşletmelerini büyütmek ve gerekli finansman desteğini sağlamak adına sıfır faizli kredi miktarının yeterli olacağı tahmin edilmektedir.

Bunun birlikte atölye, üretim tesisi gibi nispeten daha çok istihdam sağlayan kobilere ise 100 Bin TL’ye kadar faizsiz kredi imkanı sunulması planlanmaktadır. Yalnız bunun için işçi alma şartı aranmakta.

İstihdam sağlayana yüksek limitli kredi imkanı

Bir öncekinden farklı olarak KOBİ destek kredisi almak için firmanın işçi istihdamı sağlaması, ihtiyaç kredisi kullanmak için gerekli şart olarak belirlenmekte. Özellikle demir, mobilya, tekstil gibi grup işçi istihdamı sağlayan atölye sahipleri işe aldığı 1 işçi için kampanya dahilinde üst limit olarak belirlenen 100 Bin TL kredi alma imkanına sahip olacak.

Önceki KOBİ nefes kredisinde olduğu gibi bu faizsiz KOSGEB kredisi de yine ilk 1 yılı ödemesiz ve 3 yıl vadeyle verilmesi düşünülmekte. Bankalarca verilecek faizsiz kredi çeşidinde faiz masrafını bankalara yine KOSGEB karşılayacak. Yakında bu avantajlı ve faizsiz Kobi kredisi müjdesinin verileceği tahmin ediliyor.

Genel olarak KOSGEB faizsiz kredi detayları yazımızda da bahsettiğimiz başvuru şartları aranmaktadır. 100 Bin TL faizsiz kredi imkanında adil bir dağıtımın amaçlandığı kesin olarak görülmekte diyebiliriz.

Aşağıdan bankacılık ve kredili ürün sorunlarınızı bizlere ulaştırabilirsiniz. Güncel finans haberlerini sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Kaynak: Hürriyet gazetesi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir